Ló-Erő Szabadidő és Sport Alapítvány

"A ló előnye tenger, a bölcsnek ló való, mert lóvá tesz az ember, és emberré tesz a ló."

Mosonszentmiklós elhelyezkedése:

Mosonszentmiklós község Győr-Moson-Sopron megyében fekszik, mintegy 20 km-re Mosonmagyaróvártól és Győrtől. Két km-re van tőle az autópálya, mely Budapestet Béccsel köti össze. A szomszéd községek keletről Öttevény, Börcs, északról Mecsér, délről Győrsövényháza és Bezi, északnyugatról Lébény.

A Község 3 kistáj a Mosoni-síkság, a Fertő- Hanság medence és a Rábaköz találkozásánál fekszik.

A községhez tartozik két településrész: Gyártelep és Mosonújhely.

Mosonszentmiklós első írott emléke 1208-ból való. „1208-ban készen áll a Győr-nemzettség által alapított lébényi bencés monostor, II. András összeiratja az apátság birtokait, szolgálónépeit és azok kötelezettségeit.” Az oklevelet II. András és Bánk Nádor írja alá, s ebben falunkat Villam Sancti Nicolai – Szent Miklós falva néven említi. A település neve ezek után többször változott: Nicolai de Zilas-Szilasszentmiklós, Rábcaszentmiklós, 1417-től Zenthmiklós-Szentmiklós, 1493-tól Lébény-Szentmiklós, 1908-tól Mosonszentmiklós, 1973-ban összevonják a falut Lébénnyel, így Lébénymiklós lesz a falu neve. 1989-től Mosonszentmiklós újra (népszavazással) különvált a község Lébénytől.

A község büszkesége a templom, melynek építése 1770-től és 1775-ig tartott, s még ebben az évben fel is szentelték. Az építés költségeit gróf Zichy Ferenc győri püspök saját költségén állta. Halála után, -vég akaratának eleget téve-, szívét a mosonszentmiklósi templom oltára alatti kriptában helyezték el. A templom egy kiemelkedő dombon épült, mely két kis kápolnájával megragadó látványt nyújt a faluba érkezőknek. A jobb oldali „Szent kereszt" kápolna a XVI. Században épült. A bal oldali kápolnát 1929-ben építették a község lakóinak adományaiból, mely az első világháborúban elhunyt mosonszentmiklósi lakosoknak nyújt emléket. Belsejében megtalálható a II. világháborúban elesettek névsora is egy szép márványlapba vésve.

A község területe: 30.7 km2

Lakosainak száma: 2467 fő

mosonszentmiklos.jpg

pv_templombels.jpg

szuperhold.jpg

Fotó: Fülöp Károly

Falunk híres szülöttei:

- Nikisch Artúr

világhírű karnagy, zeneszerző (1855-1922)

- Dr. Vargha Damján György

irodalomtörténész, kódexkutató, egyetemi tanár (1873-1965)

- Samodai József

festőművész (1920-1984)

- Kormos István

költő  (1923-1977)

web: www.mosonszentmiklos.hu

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 42
Heti: 130
Havi: 899
Össz.: 169 200

Látogatottság növelés
Oldal: Itt vagyunk: Mosonszentmiklós
Ló-Erő Szabadidő és Sport Alapítvány - © 2008 - 2024 - loeroalapitvany.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »